PIERWSZA I NAJBOGATSZA
W Polsce aktualnie są trzy ścieżki św. Jadwigi: w Złotoryi, we Wleniu i w Trzebnicy. Złotoryjska ścieżka była pierwsza i na niej wzorowali się organizatorzy ścieżek we Wleniu (druga) i Trzebnicy (trzecia).
Ścieżka złotoryjska oficjalnie została oddana do użytku 14 października 2001 r. dzięki staraniom TMZZ (wg planu i koncepcji Alfreda Michlera), Urzędu Miejskiego, PGP „BAZALT”, Urzędu Gminy, firmy „Stonespol”.
Złotoryja – najstarsze miasto w Polsce ma również pierwszą (najstarszą) drogę św. Jadwigi. Jest ona zarazem najbogatsza jeśli chodzi o tzw. infrastrukturę informacyjną (kamienie medytacji, tablice informacyjne, drzewka przyjaźni i pojednania, imiona drzewek). W obu tych aspektach (czas, uposażenie) wyprzedziliśmy polską jadwiżańską Mekkę, czyli Trzebnicę oraz Wleń. Obydwa te miasta, organizując takie drogi u siebie wzorowały się na złotoryjskiej.
A jak doszło do tego w Złotoryi?
Takie krótkie resume uważam za niezbędne (dla ścisłości historycznej), gdyż ukazują się wypowiedzi ustne lub na piśmie, które wykrzywiają prawdziwy obraz i zmierzają do podniesienia swoich osobistych zasług w powstaniu tego ważnego (bo takim jest) przedsięwzięcia i dzieła (podobne „zabiegi” widzę teraz w odniesieniu do odnowienia Śpiewów Wigilijnych).
5 października 2019 r. odbył się kolejny, XXII już Rajd Jadwiżański. Niestety tym razem nie dopisała rajdowiczom pogoda – od samego rana padało i miało padać, wg prognoz, cały dzień. Mimo tego w kościele Św. Jadwigi, gdzie jak co roku rozpoczyna się rajd, zebrała sięspora grupa dzieci i ich opiekunów. Wszystkich zebranych powitał gospodarz świątyni - ojciec Bogdan Koczor. Najpierw uczniowie mieli możliwość nauczenia się krótkiej pieśni, potem ojciec Bogdan krótko przedstawił postać patronki kościoła, a na koniec pobłogosławił wszystkich uczestników rajdu.
Ja deszczowo wyglądał tegoroczny Rajd Jadwiżański najpełniej obrazuje
napisana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gierałtowcu "Piosenka rajdowa" z refrenem:
Zabierz mnie na drugi brzeg
za Tobą będę na rajdzie szedł (2x)
Ponad półtorej setki dzieci, młodzieży i dorosłych wybrało się w sobotę 10. października 2015 na tegoroczny XVIII Rajd Jadwiżański, pod patronatem pani Wójt i we współpracy z Gminą Złotoryja, organizowany przez TMZZ. Ta cykliczna impreza, przeznaczona głównie dla uczniów szkół, jest jednak otwarta dla wszystkich chętnych do pełnego refleksji przejścia trasy ze Złotoryi do Rokitnicy.
W naszej Galerii maleńki zestaw wybranych fotografii z Rajdu.