Witamy serdecznie wszystkich członków i przyjaciół
Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej
i wszystkich innych, którzy odwiedzają naszą stronę,
a nie są sympatykami TMZZ.
Przed nami kolejny rok szerokiej działalności Towarzystwa na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, a za nami kilkanaście lat pracy mającej na celu utrwalanie tradycji. Przed kilkoma laty urządziliśmy swoją siedzibę oraz Ośrodek Dokumentowania i Opracowywania Dziejów Ziemi Złotoryjskiej w Domu Nauczyciela "Bacalarus" w Złotoryi .
Z tym XVIII - wiecznym zabytkowym budynkiem wiąże nas bardzo wiele - tu rozpoczynaliśmy działalność w 1987 roku oraz, dzięki uprzejmości Biblioteki Pedagogicznej i Klubu Nauczyciela, mogliśmy się przez kilka lat spotykać. Zainteresowanych naszymi inicjatywami serdecznie zapraszamy do "Bacalarusa".
Bardzo dziękujemy za wszelkie uwagi i propozycje.
17 lipca w Złotoryi gościła delegacja z ukraińskiego Buczacza na Ukrainie - partnerskiego miasta Złotoryi. Przed wizytą w ratuszu goście – na czele z merem Witalijem Frejak zwiedzili nasze miasto, które pokazali im panowie Józef Banaszek i Alfred Michler – członkowie TMZZ. Byli m.in. w klasztorze franciszkańskim, Muzeum Złota, siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej oraz podziwiali panoramę miasta z wieży kościoła NNMP.
10 lipca odwiedził nas w siedzibie TMZZ pastor Andreas Laengner - wieloletni przyjaciel naszego Towarzystwa, współautor publikacji "Inskrypcje złotoryjskie z XV-XIX wieku".
Nasza Izba Kresowa wzbogaciła się o kolejne eksponaty:zabytkowe żelazka - dar p. Reginy Kozajdy i młynek do orzechów od p.Krzysztofa Koszałkowskiego. Pan Stanisław Apostoluk podarował nam obraz namalowany w 1991 r. przez złotoryjskiego malarza Andrzeja Kabanowa na podstawie zdjęcia domu rodzinnego ojca pana Stanisława, znajdującego się we wsi Kułaczkowce na Kresach.
Wzięliśmy aktywny udział w uroczystościach obchodów 10-lecia powrotu franciszkanów do Złotoryi. Józef Banaszek przygotował w krużgankach klasztoru wystawę "Franciszkanie w Złotoryi", na której można obejrzeć franciszkanów w naszym mieście. Roman Gorzkowski wygłosił odczyt o historii zakonu i okolicznościach przybycia ich do naszego miasta i powrotu po ok. 200 latach - w 2014 r.
Jak co roku, wzięliśmy udział w Korowodzie Historycznym inaugurującym Dni Złotoryi. Mimo deszczowej pogody przeszliśmy 5 km ulicami miasta nad zalew złotoryjski, aby wziąć udział w otwarciu święta naszego miasta i XXX Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota.
W siedzibie TMZZ znajdują się zbiory dokumentujące historię i teraźniejszość ziemi złotoryjskiej. Zapraszamy do Izby Złotoryjskiej, do Izby Kresowej, a także na wystawę w holu, przedstawiającą działalność naszego Towarzystwa, które skończy w tym roku 37 lat.
Czytaj więcej: Zapraszamy do Ośrodka Dokumentowania i Opracowywania Dziejów Złotoryi
13 kwietnia klikuosobowa grupa miłośników ziemi złotoryjskiej udała się na wycieczkę po ciekawych miejscach Jerzmanic Zdroju. Zwiedziliśmy kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego, spacerowaliśmy po popałacowym parku, znajdującym się z tyłu folwarku naprzeciw kościoła. Mogliśmy sobie wyobrazić usytuowanie nieistniejących Starego i Nowego Pałacu.
5 stycznia w sali konferencyjnej Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej miało miejsce spotkanie członków byłego Chóru Nauczycielskiego Bacalarus. Kilkanaście osób przyjęło zaproszenie Alfreda Michlera na wysłuchanie nagrań koncertów w wykonaniu chóru. Wspominano początki chóru, jego działalność, a wszystko – w jeszcze świątecznej atmosferze przy wtórze kolęd.
Czytaj więcej: Spotkanie członków byłego Chóru Nauczycielskiego Bacalarus
Na wstępie dwie istotne wypowiedzi. Metropolita wrocławski, arcybiskup Bolesław Kominek, syn ziemi śląskiej w roku 1967 tak mówił o Jadwidze Śląskiej:
„Przy samym Moście Tumskim we Wrocławiu, wiodącym na Wyspę Piastowską stoi kuta w kamieniu Jadwiga. Stoi na moście łączącym wschodni i zachodni brzeg Odry. Wszystkim przechodniom każe na siebie spoglądać i każe im pomyśleć, że wszyscy są braćmi, na którymkolwiek brzegu mieszkają”.
W ramach tegorocznych EDD odbył się 9 września spacer historyczny, podczas którego poznaliśmy historię bitwy o Złotoryję z 23 sierpnia 1813 r. Spacer poprowadził Cezary Skała (płk William Lawless,3 Pułk Piechoty Legionu Irlandzkiego Cudzoziemskiego).