Witamy serdecznie wszystkich członków i przyjaciół
Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej
i wszystkich innych, którzy odwiedzają naszą stronę,
a nie są sympatykami TMZZ.
Przed nami kolejny rok szerokiej działalności Towarzystwa na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, a za nami kilkanaście lat pracy mającej na celu utrwalanie tradycji. Przed kilkoma laty urządziliśmy swoją siedzibę oraz Ośrodek Dokumentowania i Opracowywania Dziejów Ziemi Złotoryjskiej w Domu Nauczyciela "Bacalarus" w Złotoryi .
Z tym XVIII - wiecznym zabytkowym budynkiem wiąże nas bardzo wiele - tu rozpoczynaliśmy działalność w 1987 roku oraz, dzięki uprzejmości Biblioteki Pedagogicznej i Klubu Nauczyciela, mogliśmy się przez kilka lat spotykać. Zainteresowanych naszymi inicjatywami serdecznie zapraszamy do "Bacalarusa".
Bardzo dziękujemy za wszelkie uwagi i propozycje.
20 grudnia, w siedzibie TMZZ w "Bacalarusie", miało miejsce spotkanie Zarządu i zaproszonych gości. Złożyliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt i Nowego Roku.
Dwa dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego dla uczniów obu złotoryjskich szkół średnich zorganizowano żywą lekcję historii, z udziałem świadków tamtych wydarzeń. Odbyła się również projekcja filmu o grudniu 1981 roku w kopalni Rudna i spotkanie dyskusyjne dla mieszkańców miasta.
Nasi przedstawiciele wzięli udział w obchodach 25-lecia Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych, które miały miejsce w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie 7 grudnia podczas tzw. karczmy stowarzyszeniowej. Założyciel ZTTG Andrzej Kowalski otrzymał stopień Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego, nadany przez ministra przemysłu. Gratulujemy serdecznie.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Złotoryi, Zespołem Szkół Zawodowych im. Henryka Sucharskiego w Złotoryi, Złotoryjskim Ośrodkiem Kultury, Regionem Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” oraz Stowarzyszeniem Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego serdecznie zapraszają na spotkania poświęcone 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Czytaj więcej: Zapraszamy na obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie w Bacalarusie członków zarządu Stowarzyszenia Przewodników i Miłośników Krainy Wygasłych Wulkanów, które reprezentowali: pani Anita Pachała - Prezes Zarządu, pani Monika Szurlej - Wiceprezes oraz pan Łukasz Gruca - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Cieszy nas planowana współpraca naszych stowarzyszeń na rzecz lokalnego środowiska. Zbieramy pomysły na wspólne działania.
Z inicjatywy p. Alfreda Michlera udało się pozyskać pomoc ze strony wychowanków i wychowawców Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Jerzmanicach-Zdroju, za co dziękujemy. Posadzono kolejne drzewka na ścieżce św. Jadwigi. Sadzonki przekazało nam Nadleśnictwo Złotoryja.
11 Listopada spotkała nas miła niespodzianka. Podczas uroczystego koncertu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości nasze Towarzystwo otrzymało Odznakę " Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych". Wniosek o o nadanie odznaki złożył zarząd koła miejsko-gminnego w Złotoryi, a w jego imieniu odczytał go na uroczystości Waldemar Chabior. Odznakę wręczyli burmistrz Paweł Kulig i wicestarosta Beata Gralak.
18 października odbył się doroczny rajd Jadwiżański. Ponad 160 uczestników (uczniów z 6 szkół powiatu złotoryjskiego z opiekunami) zgromadziło się w kościele pw. św. Jadwigi, aby wyruszyć na trasę rajdu. Tym razem byli z nami Burmistrz Złotoryi Paweł Kulig, Wójt Gminy Złotoryja Jan Tymczyszyn oraz ojciec Bogdan Koczor i ks.
16 października o 16.00 spotkaliśmy się na chwilę wspomnień i zadumy przy drzewku im. Jana Pawła II na Ścieżce św. Jadwigi. Spotkania odbywają się corocznie w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (1978 r.). Drzewko znajduje się przy asfaltowej drodze między Kopaczem a Rokitnicą.
25 września odbyła się Gala podsumowująca plebiscyt "Gazety Wrocławskiej" o tytuł "Osobowość Roku 2023".