Przynajmniej złotego jubileuszu na 50-lecie, a najlepiej kolejnych 35, a nawet 70 lat życzyli wczoraj złotoryjanie Towarzystwu Miłośników Ziemi Złotoryjskiej.

- Przez te 35 lat zmieniającej się wokół nas rzeczywistości TMZZ pozostał wierny swoim ideom, czyli służeniu społeczności, kultywowaniu historii, krzewieniu szacunku dla miejsc i  dla ludzi, którzy je tworzyli. Staraliśmy się budować dumę z tego miejsca, w którym się urodziliśmy, w którym żyjemy, w którym pracujemy - podkreślała w Złotoryjskim Ośrodku Kultury Kazimiera Tuchowska, prezeska TMZZ. Podziękowała za przychylność tym, którzy dotąd wspierali działania stowarzyszenia i pracowali dla niego społecznie.

TMZZ zostało powołane do życia 17 września 1987 r. Miało się przyczynić m.in. do lepszego poznania historii Złotoryi. Solidne podstawy do jego utworzenia dała komisja historyczna działająca od 1984 r. przy ówczesnym Inspektoracie Oświaty i Wychowania. W  zebraniu założycielskim wzięło udział 50 osób, w tym naczelnik miasta Bogusław Cetera, nauczyciele pracujący w komisji i przedstawiciele różnych instytucji złotoryjskich. Prezesem został Alfred Michler. W kolejnych latach TMZZ-em kierowali Roman Gorzkowski, Aleksander Borys i nieżyjący już Aleksander Pecyna. A. Michler przypomniał swoje słowa z  wywiadu prasowego udzielonego w latach 80.: „Zawsze znajdą się tacy, którym w życiu chodzi o coś więcej niż tylko zarabianie i wydawanie pieniędzy”.

„- To wielka satysfakcja móc pracować na rzecz swojego środowiska, swojego miasta, ziemi złotoryjskiej - podkreślał Aleksander Borys, który najdłużej kierował TMZZ-em, bo 20 lat. – Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz tego normalnego życia moglibyśmy robić coś więcej. Nikt nam nie kazał, nikt nas nie zmuszał, nikt nam nie płacił. Robiliśmy to z własnej woli. I to absolutnie nie był czas stracony.” TMZZ minione 35 lat podsumowało blisko półgodzinnym filmem zrealizowanym przez Wioletę Michalczyk, który pokazywał „w pigułce” działalność tej organizacji społecznej.

Uczestnicy spotkania uczcili też pamięć tych członków TMZZ-u, którzy już odeszli, ich listę odczytał pierwszy prezes Towarzystwa. Jubileusz miał też swoją część artystyczną - występ zespołu „Złota Leszczyna”, który brał udział w projekcie TMZZ-u pn. „Smaki dziedzictwa” w  ramach ubiegłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Tych smaków można było zresztą skosztować w holu ZOK-u po zakończeniu części oficjalnej jubileuszu. Punktem kulminacyjnym było wspólne pokrojenie urodzinowego tortu przez wszystkich żyjących prezesów Towarzystwa.

Artykuł i zdjęcia ukazały się w „Gazecie Złotoryjskiej” z dn.24.11.2023 r.