W krótkim odstępie czasu okoliczności spowodowały, że zostałem zmuszony do napisania pożegnalnego wspominania o osobach, którym w swoim czasie jako inspektor oświaty wręczałem powołanie na stanowiska dyrektorek ważnych placówek oświatowo – wychowawczych w Złotoryi. 

Irena Malik

Irena Malik
1950 – 2021 

Przed miesiącem żegnaliśmy dyrektorkę „Jedynki” i prezeskę ZNP w jednej osobie Helenę Manowiec. Dziś słowa pożegnalnego wspomnienia odnoszą się do Ireny Malik – dyrektorki Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Moment nie jest najstosowniejszy, ale w tym przypadku ostatni, ażeby osobom szczególnie zacietrzewionym –także, a może przede wszystkim ze środowiska oświatowego – uzmysłowić, że jednak w czasie słusznie minionym nie wszyscy dyrektorzy szkół byli członkami partii. Dobrze będzie posłużyć się najpierw własnym przykładem: inspektor Józef Górzański powołał mnie na stanowisko dyrektora LO (1973) mimo, że nie byłem członkiem partii. W przyszłości już ja, jako inspektor, postąpiłem podobnie powołując kolejno Marię Wodyńską – Bielecką (SP-1), Irenę Malik (OS-W), Andrzeja Skowrońskiego (SP-2), Izabelę Kordos (Klub Nauczyciela), Teresę Borys (zast. JOiW), Łucję Forczak (Biblioteka Pedagogiczna). Były protesty, ale wszystkie te nominacje były bardzo trafione. Należałoby więc skończyć z takim etykietowaniem, tym bardziej, że kiedy słyszę obecnego szefa resortu oświaty (VI 2021) z jego emocjonalnie wzmożonymi wystąpieniami, to nie wiem czy szkoły (dyrektorów, nauczycieli, uczniów) nie czeka po wakacjach powrót do szkół, w których będzie obowiązywać myślenie zarządzane. 

Irena Malik urodziła się w Roztoce w pow. jaworskim. Ukończyła najpierw Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie fizyczne (1969), a następnie Uniwersytet Wrocławski – pedagogikę specjalną o specjalności rewalidacja upośledzonych umysłowo (1986). Pierwszą pracę pedagogiczną podjęła w Szkole Podstawowej w Pełczynie oraz w Białawach (1969). Po trzech latach (1972) przenosi się do Wilkowa, gdzie zatrudniła się w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, a po kolejnych trzech latach jest w Złotoryi i tu pracuje jako wuefistka w Szkole Specjalnej nr 4 (1975). Wyróżnia się w pracy zawodowej i organizacyjnej placówki, zdobywając nagrody i wyróżnienia oraz uznanie w środowisku oraz nadzoru oświatowego. Te okoliczności sprawiły, że 17 sierpnia 1984 r. miałem zaszczyt powołać Irenę Malik na stanowisko dyrektora Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – istotnej placówki oświatowej w systemie oświatowym Ziemi Złotoryjskiej i Dolnego Śląska. Stanowiska nie zawdzięcza tzw. nomenklaturze partyjnej (było raczej przeciwnie), lecz swojej wiedzy umiejętnościom i efektom pracy.

Przejęła stanowisko po znaczącej i ważnej postaci w historii tej placówki (Marii Cieślińskiej – Jastrzębskiej). Dla nominata nigdy nie jest to proste. Ale nowa dyrektorka sprostała zadaniom. Złotoryjski OS-W utrzymał i umocnił swoją pozycję wśród podobnych placówek. Z dniem 31 sierpnia 1992 r. zrezygnowała z kierowniczego stanowiska, ale w szkole pozostała, przyjmując stanowisko pedagoga szkolnego i tę funkcję pełniła do przejścia na emeryturę (31 VIII 1995 r.). Z czasem stan zdrowia pogarszał się, ale nie było istotnych oznak szybkiego odejścia. Niestety, tak się stało – odeszła do innego życia 17 VI 2021 r.

Koleżanko Dyrektor, Irena! Dobre czyny i sprawy idą za Tobą! O nich i o Tobie będziemy pamiętać!

Cześć Twojej pamięci! 

Alfred Michler

Irena Malik

Irena Malik

Irena Malik

Irena Malik