W ramach obchodów 20–lecia TMZZ, 15-09-2007 odbył się rajd Szlakiem św. Jakuba. Spotkaliśmy się przed ZOK-iem o 8:00, gdzie prezes Towarzystwa, Aleksander Borys nawoływał do wsiadania do autokaru.
{jgrotator folder:=[zdjecia/2007rajd] width:=[100] height:=[100]}
Początek był bardzo uroczysty. W książęcym kościołku w Rokitnicy, ksiądz Kazimierz Białek odprawił mszę przy akompaniamencie organów. W mszy uczestniczyło ok. 20 członków TMZZ oraz miejscowi mieszkańcy.
Po uroczystości, Prezes i Alfred Michler, podziękowali zaprzyjaźnionym rodzinom z Rokitnicy, Kozowa, Rzymówki, Prusic za współpracę przez ten długi okres. Zmotoryzowani wrócili do pięknej Złotoryi, a wędrowcy wyruszyli na gościńce.
Pani Maria Kałkus, młoda duchem, wraz z 9 osobami, przywędrowała z nami do prastarego grodu. Podziwialiśmy ją. Tu skończył się pierwszy etap rajdu. Drogą małego szantażu, w dalszą wędrówkę wyruszyły dwie panie i czterech panów (G. Gorzkowska, J.Kałuża, A. Borys, R. Gorzkowski, H. Kopciewicz i uczeń LO P. Kieruzal) „Szlak żółtych muszelek” wiódł do Pielgrzymki. Wiatr tańczył we włosach, huczał w uszach, zmuszając nas do ubierania się lub rozbierania. Sposób na cebulkę sprawdził się. Zieleń upajała a wiatr pląsał goniąc chmury po błękitnym niebie.Mijaliśmy aglomeracje miejskie, wydeptując wiejskie drogi od czasu do czasu ktoś, kogoś częstował kawą, czekoladą lub owocami. Tematów do przedyskutowania było wiele. Ale cóż to! Jeden „Wilk” odbił od grupy i samotnie zmierzał do mety? Ten, który miał w zapasie najwięcej prawd historycznych? Na szczęście, na krótko. Nie opuścił nas. Z dotlenionymi umysłami i utrudzonymi nogami, dotarliśmy do pielgrzymki. Tu, autobus zabrał nas na Grodziec, do starego zamczyska.
Kasztelan Zenon Biernacki przyjął nas iście po królewsku. Na dziedzińcu rozłożono stoły i ławy, podano przaśny chleb ze smalcem, ogórki kiszone. W „zbożowych” garnkach natomiast podano żur królewski, na ruszcie skwierczała kiełbasa. Co widzieliśmy i słyszeliśmy... zostanie w naszych umysłach. Zwiedziliśmy okolicę Rokitnicy, Kopacza, Złotoryi, Jerzmanic, Pielgrzymki i Grodźca. Źródełko św. Jadwigi w Rokitnicy użyźnia leśną glebę, krzyż pokutny w murze ostrzega przed nieprawościami tego świata, zaklęte głowy w jerzmanickim murze: królewska, szlachecka i damy, strzegą folwarcznych włości. Na cmentarzu w Pielgrzymce stoi pomnik poświęcony żołnierzom z I WŚ. Na wzgórzu w Grodźcu zamek stoi, a w nim zbroje z różnych stron świata, łoże z baldachimem, tron królewski, przednie wino i ściany, co pamiętają ekipy filmowców.
Swoje spostrzeżenia zanotowała Janina Kałuża.