Już kilkanaście miesięcy minęło od ostatnich artykułów w Echu na temat groźby, jaka zawisła nad rezerwatem „Wilcza Góra” a nawet nad całym wzgórzem, w związku z planami kopalni, eksploatującej bazalt. Wszystkim zainteresowanym tematem przekazujemy niniejszym, jak się wydaje, kilka bardzo ważnych i dobrych informacji.

Już kilkanaście miesięcy minęło od ostatnich artykułów w Echu na temat groźby, jaka zawisła nad rezerwatem „Wilcza Góra” a nawet nad całym wzgórzem, w związku z planami kopalni, eksploatującej bazalt. Wszystkim zainteresowanym tematem przekazujemy niniejszym, jak się wydaje, kilka bardzo ważnych i dobrych informacji.
Przypomnijmy jednak na początku, że autorzy przygotowanej w 2006 r. na zlecenie kamieniołomu ekspertyzy zaproponowali pełne uwypuklenie walorów geologicznych rezerwatu przez jego ...wyeksploatowanie, a następnie na miejscu powstałej dziury utworzenie ...ścieżki geologicznej z kempingiem turystycznym. Przy negowaniu walorów geologicznych tego obszaru powoływali się na ...problemy z dotarciem do rezerwatu gdyż ścieżki doń prowadzące są strome i zarośnięte.[…] a zapis w Zarządzeniu Ministra ustanawiający rezerwat de facto wyklucza możliwość pobierania próbek skalnych i tym samym prowadzenia badań naukowych i działalności dydaktycznej. Istniejące sytuacja od lat utrudnia autorom prowadzenie zajęć terenowych dla studentów Geologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego… . Na dodatek przecięty na pół Wilkołak zaburza naturalny rytm wzgórz tworzących na horyzoncie łagodną linię Pogórza Sudeckiego. Powstać miała w ten sposób ...unikalna atrakcja turystyczna Dolnego Śląska i to z możliwością wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. 
W styczniu 2007 r. Wójt Gminy Złotoryja, Maria Leśna, poprosiła organizacje pozarządowe oraz władze miejskie o wydanie opinii w sprawie powyższego projektu. Całą sprawę upowszechniło jako pierwsze TMZZ w artykułach w Echu Złotoryi ze stycznia 2007 r.
Projekt ten wzbudził gwałtowne protesty mieszkańców Złotoryi. W akcję zaangażowały się stowarzyszenia lokalne: Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, Stowarzyszenie Miłośników Złotoryi "Aureus Mons", także OLAWS, Studio Edukacji i Aktywnego Wypoczynku Goldcentrum i lokalne struktury partii politycznych: Platformy Obywatelskiej, SLD, Federacja Młodych Socjaldemokratów oraz Samoobrona. Protestom patronowały lokalne portale internetowe: zlotoryja.info, goldcentrum.pl i e-Piastowska.pl. Przeciwko nowym planom opowiedziały się Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej oraz cała Rada Miejska. W swej opinii TMZZ porównało Wilkołak do innych trwałych fragmentów miasta, jak Baszta Kowalska i wieża kościoła Mariackiego, których nie może zabraknąć, a w kwietniu 2007 r. wysłało na ręce wojewody petycję podpisaną przez ponad 1000 osób. W podobnym duchu komentowały zagadnienie artykuły prasowe z lutego-kwietnia 2007 r. oraz liczni internauci. Niektórzy postulowali zaprosić Greenpeace i zorganizować akcję podobną do protestów przeciwko obwodnicy przez dolinę Rospudy. Zabrali głos naukowcy, zainteresowała się Telewizja Polska. Walorom przyrodniczym Wilkołaka i projektowi „rewitalizacji” poświęcona była prelekcja Krzysztofa Maciejaka w marcu tego samego roku.
Rada Gminy Złotoryja, po zapoznaniu się z opiniami, na posiedzeniu w dniu 23 kwietnia 2007 r., zawiadomiła kopalnię bazaltu, że Radni negatywnie zaopiniowali projekt rewitalizacji oraz, że należy odstąpić od realizacji tego przedsięwzięcia, gdyż należy się liczyć z faktem, że nigdy nie uzyska ono akceptacji Rady Gminy Złotoryja oraz społeczeństwa.
Ważne pismo z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, podpisane przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, otrzymało TMZZ w maju 2007 r. Konserwator Przyrody informował w nim, że nie toczy się żadne postępowanie administracyjne związane z likwidacją rezerwatu przyrody "Wilcza Góra", jak również nie wpłynął w takiej sprawie żaden wniosek[....]. Wojewoda może zlikwidować rezerwat przyrody jedynie w razie bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczych, dla których rezerwat został powołany[...]. W przypadku rezerwatu przyrody" Wilcza Góra" nie zachodzi przesłanka utraty w/w wartości przyrodniczych. 
Jak wiadomo, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej rozpoczęto dostosowywanie form ochrony przyrody w naszym kraju ze szczególnym uwzględnieniem siedlisk roślin i zwierząt do norm UE. Do tak zwanego projektu Natura 2000 zaproponowano włączenie cennych przyrodniczo obszarów terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego, w tym korytarz biegnący od Jerzmanic Zdroju przez Wilkołak i Wilków do Parku Krajobrazowego „Chełmy”.  
Ministerstwo ochrony środowiska poprosiło o opinię samorządy. Tak władze powiatu złotoryjskiego jaki Rada Gminy Złotoryja wyraziły już w październiku 2005 r.… negatywne opinie w sprawie propozycji włączenia tego obszaru do Natury 2000. 
Jednak mimo tego, 17 lipca 2007 r. Rada Ministrów zatwierdziła zgłoszenie Komisji Europejskiej 75 nowych obszarów siedliskowych do sieci Natura 2000. Tym samym Wilkołak wraz z rezerwatem oraz najcenniejsza pod względem przyrodniczym część Gór i Pogórza Kaczawskiego znalazły się w specjalnym obszarze ochrony (SOO). Do chwili zatwierdzenia tej propozycji zaproponowany do ochrony region ma taki status jakby został ujęty w sieci obszarów Natura 2000. Kod tego obszaru to: PLH020037 Góry i Pogórze Kaczawskie. Posiadanie statusu SOO wiąże się z tym, iż na danym obszarze nie powinno planować się inwestycji lub innych przedsięwzięć, które pogorszą stan siedlisk roślin i ptaków. Wprawdzie działania ochronne, o których mowa, dotyczą właściwie roślin i zwierząt, lecz Natura 2000 powinna mieć wpływ na plany co do przyszłości i rozszerzenia działalności kamieniołomu. 
Wszystkie opisane decyzje, a zwłaszcza opinia Wojewody oraz objęcie Wilkołaka ochroną na szczeblu europejskim, zapewnić powinny, naszym zdaniem, zaprzestanie eksploatacji bazaltu w 2011 r. i przetrwanie naszej „domowej góry” wraz z rezerwatem!