„Żeby przemówiły kamienie…”

Zapewne wielu mieszkańców Złotoryi w biegu codziennego życia nie zauważa wszechobecnych w naszym mieście inskrypcji, napisów wyrytych w kamieniu w kościołach, na płytach nagrobnych i pomnikach. A jest ich ogromna ilość: ok. 300 w różnym stanie - mniej i bardziej czytelne. Znaleźli się w Złotoryi pasjonaci historii, którzy zawzięli się, aby odczytać kamienne napisy. Dokonali tego: Roman Gorzkowski, Józef Banaszek i zaprzyjaźniony z TMZZ pastor Andreas Laengner. Wspólnie zebrali materiały do XIII tomu Biblioteczki Miłośników Ziemi Złotoryjskiej pt. „Inskrypcje złotoryjskie z XV-XX wieku” ilustrowanego pięknymi zdjęciami (niektóre z nich wykonano przed 30 laty, gdy jeszcze treść inskrypcji była bardziej czytelna).

16 sierpnia 2019 roku kościele św. Mikołaja odbyła się uroczystość związana z promocją książki. W spotkaniu ekumenicznym uczestniczyli Polacy i Niemcy. Prowadzili je o. Bogdan Koczor z Parafii Św. Jadwigi i pastor Laengner. Był obecny również pastor Martin Herche z Görlitz. Wszyscy trzej podkreślali rolę wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, pokoju i budowania pomostów pomiędzy obydwoma narodami..

19 sierpnia kilkunastoosobowa międzynarodowa grupa wybrała się na taki spacer wokół kościoła pw. NMP i dzięki wykładowi R. Gorzkowskiego zapoznała się z najciekawszymi, najbardziej wartościowymi inskrypcjami.

Zdjęcia opublikowane poniżej oraz w naszej Galerii: Jan Borawski