„W kręgu przyrody i historii i gminy Świerzawa,” 

XVIII Powiatowy Dzień Regionalisty odbył się 13 września 2019r. pod hasłem „W kręgu przyrody i historii Gminy Świerzawa” we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Świerzawie. W tegorocznym PDR uczestniczyło 150 uczniów ze szkół powiatu złotoryjskiego wraz z nauczycielami. Do pokonania były dwie trasy turystyczne, a do rozwiązania zadania z zakresu historii i przyrody gminy Świerzawa. Uczniowie byli podzieleni na 3 kategorie wiekowe: klasy I-III, IV-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Więcej fotografii do obejrzenia w naszej Galerii.

Uczestnicy zebrali się pod wieżą widokową w Gozdnie, a stamtąd wyruszono na przydzielone trasy. Dzieci z klas III wyruszyły spod Wielisławki w Sędziszowej. Wędrując w kierunku wzgórza mogli zobaczyć odrestaurowany Młyn Wielisław, a następnie szutrową drogą wzdłuż kanału Młynówka udali się pod ryolitowe organy, które są unikatem geologicznym na mapie Polski i Europy. Po drodze zatrzymali się przy wyznaczonej ścieżce przyrodniczej pod Wielisławką.

Grupy starsze powędrowały spod wieży widokowej w kierunku Świerzawy, przeszły obok wyznaczonych tras single track “Gozdno 1”, a następnie udały się w kierunku wsi Sędziszowa. Po dotarciu do nieczynnej trakcji kolejowej, klasy 4-8 udały się w kierunku w kierunku szkoły w Świerzawie, mając po lewej stronie trakt kolejowy doliny Kaczawy nr 312 łączący Jerzmanice Zdrój z Marciszowem. Uczniowie klas ponadpodstawowych udali się natomiast w kierunku budynku ZLG w Sędziszowej. Po drodze mogli zobaczyć pomnik z nazwiskami mieszkańców Sędziszowej poległych na frontach I wojny światowej oraz budynek Zarządu Lokali Gminnych, który mieści się we dworze, którego początki datowane są na XIV w. Po przybyciu do budynku szkoły na uczestników czekał ciepły posiłek, zwiedzanie kościoła św. Jana i Katarzyny Aleksandryjskiej (budowla unikatowa w skali Polski), quiz przyrodniczy oraz wykonanie piosenki turystycznej podkreślającej walory gminy Świerzawa.

Czesław Leśniak – Dyrektor Szkoły w Świerzawie