W krużgankach klasztoru franciszkanów otwarto 24 września 2017r. wystawę o dziejach kościoła św. Mikołaja, który od 2000 r. należy do parafii św. Jadwigi, przygotowaną  przez  Józefa Banaszka i Romana Gorzkowskiego. Można ją zwiedzać do 22 października. Zwiedzający mogą zaopatrzyć się w darmowy egzemplarz „Echa Złotoryi”, zawierający obszerny artykuł o dziejach kościoła św. Mikołaja.

Otwarcie wystawy było ostatnim tegorocznym akcentem różnorodnych obchodów, organizowanych przez TMZZ z okazji ośmiu wieków, jakie w 2017 r. upłynęły od pierwszej informacji o kościołach św. Mikołaja i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W październiku 1217 r. papież Honoriusz III zakończył ostatecznie spór, toczony przez proboszczów tych świątyń, postanawiając, że będą „równe jak siostry”.
Specjalnie z okazji tej ekspozycji opracowane zostało kalendarium dziejów kościoła. Obfitowały one w dramatyczne wydarzenia, np. pożar w 1840 r. W XVI w. gospodarzami świątyni stali się protestanci, po ostatniej wojnie był własnością kościoła polsko-katolickiego a dopiero od 2001 r. znów odbywają się katolickie nabożeństwa. Na wystawie zgromadzono archiwalne dokumenty, stare ryciny, fotografie zabytków, np. epitafiów, dokumentujące osiemsetletnią historię kościoła. Ciekawym elementem są niewątpliwie makiety kościoła, wykonane w ramach tegorocznego konkursu plastycznego przez uczniów, głównie Zespołu Szkół Zawodowych.
       
R. Gorzkowski
Fot. Małgorzata Leśniewska