W 2017 roku przypada 800. rocznica pierwszej wzmianki o kościele NNMP w Złotoryi. Z tej okazji 26 maja do naszego miasta przybył sam książę Henryk - pan Marek Mojecki herbu Brodzic, Rycerz Pasowany, Marszałek Kapituły Rycerstwa Polskiego oraz namiestnik Śląska, Johan von Rothkirch - pan Paweł Banaszek z Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej oraz pan Marek Mojecki Junior herbu Brodzic - Książę Małopolski Sulisław. W mury miasta zawitali również ściśle związani z nim joannici, będący niegdyś w posiadaniu tego kościoła.

Więcej zdjęć zamieszczone jest w naszej Galerii.

 

Mieszczanie mogli wziąć udział w historycznej grze terenowej, zobaczyć rycerzy w korowodzie czy wziąć udział w wieczornym marszu szlakiem zabytków złotoryjskich. Punktem kulminacyjnym było odbywające się o godz. 19.30 w kościele NNMP wieczorne widowisko pt. "Pod maltańskim krzyżem. Joannici w dziejach kościoła". Inscenizacja ukazała w zwięzły sposób dzieje kościoła w przeciągu 800 lat. Rekonstruktorzy zabrali widzów w niezapomnianą podróż w czasie.

Wszystko to zrealizować  udało się dzięki współpracy członków TMZZ Romana Gorzkowskiego i Jarosława Jańty z młodym entuzjastą historii - rekonstruktorem Dawidem Tarnowskim.

Dziękujemy im serdecznie.

Zdjęcia: Kajetan Kukla